Zgodnie z ustawą informujemy, że strona wykorzystuje pliki cookies, które ulepszają korzystanie z naszej strony - więcej... Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Aparaty stałe

Aparaty stałe są rozwiązaniem dla osób z wadami zgryzu w każdym wieku. Leczenie nimi pozwala na precyzyjne ustawienie zębów w prawidłowym położeniu. Po pierwszym okresie dyskomfortu aparaty te są przyjazne, szybkie w działaniu a ich praca niezależna jest od zaangażowania pacjenta.

Brak leczenia w dzieciństwie, a także niektóre wady u dzieci są wskazaniem do leczenia aparatami stałymi. Dzięki umieszczeniu samodzielnych zamków na każdym z zębów możemy dokładnie i niezależnie sterować ruchem każdego z nich, by ustawić go w optymalnej pozycji. Założenie aparatu stałego musi być poprzedzone starannym oczyszczeniem zębów z kamienia nazębnego a zęby nie mogą mieć ognisk próchnicy. Aktywna choroba przyzębia jest przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego choć pacjenci w fazie remisji i będący pod kontrolą periodontologa kwalifikują się już do podjęcia u nich leczenia ortodontycznego. Leczenie ortodontyczne aparatami stałymi rozpoczyna się naklejeniem w odpowiedniej pozycji zamków na zęby oraz zacementowaniem pierścieni na trzonowce. Zamki i pierścienie połączone są za pomocą łuków, które utrzymywane są na swoim miejscu za pomocą ligatur elastycznych (kolorowych) lub metalowych w aparatach konwencjonalnych, lub dzięki systemowi klapek w aparatach samoligaturujacych.

We wstępnych etapach leczenia używane są łuki generujące bardzo słabe lecz ciągłe siły do prawidłowego ustawiania zębów. W miarę postępu łuki lecznicze są coraz grubsze i sztywniejsze do uzyskania potrzebnych przemieszczeń. Wizyty, na których kontrolowany jest przebieg leczenia, wymieniane są łuki lub/i stosowane są dodatkowe elementy jak np. łańcuszki czy sprężynki, odbywać się powinny co 4-6 tygodni przy aparatach konwencjonalnych lub co 6-8 tygodni podczas pracy systemami samoligaturującymi. Często również i przy aparatach stałych wymagamy sporej współpracy od pacjenta stosując wyciągi międzyszczękowe - czyli samodzielnie zakładane gumki. Okres leczenia aparatami stałymi waha się od roku do trzech lat w zależności od stopnia nasilenia wady, współpracy pacjenta oraz wymaganych przesunięć zębowych.

W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta, nowoczesna ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów stałych: metalowe konwencjonalne, metalowe samoligaturujące, estetyczne - porcelanowe lub całkowicie przezroczyste, szafirowe, konwencjonalne a także estetyczne samoligaturujące.